Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego: Gmina Krasnosielc

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Pewnie nie wszyscy wiedzą, że to urodzonym właśnie w Krasnosielcu braciom Wonsalom świat zawdzięcza między innymi... Królika Bugsa. To krasnosielczanie założyli jedną z największych na świecie wytwórni filmowych – Warner Bros.

Gmina Krasnosielc jest największą spośród wszystkich gmin powiatu makowskiego. Liczy około 6300 mieszkańców, ma powierzchnię 167 kilometrów kwadratowych.

- Jesteśmy gminą typowo rolniczą, nie mamy u siebie żadnych większych zakładów przemysłowych – mówi wójt Paweł Ruszczyński.

Także i z tego powodu gmina Krasnosielc może się pochwalić bogatymi i ciekawymi walorami przyrodniczymi.

– Na terenie naszej gminy znajduje się jeden z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody. Nazywa się Zwierzyniec i został utworzony w 1964 roku. Możemy w nim zobaczyć jak wyglądała pierwotnie Puszcza Kurpiowska. Oprócz tego przez teren naszej gminy przepływa bardzo malownicza, na większości swojego biegu nieuregulowana, rzeka Orzyc – mówi wójt gminy Krasnosielc.

Orzyc to prawy dopływ Narwi, który w ostatnich latach – jak podkreśla wójt Ruszczyński – staje się coraz bardziej popularny wśród kajakarzy. I trudno się dziwić, bo to – podobnie jak „sąsiednie” prawe dopływy Narwi czyli Omulew czy Pisa – bardzo piękna rzeka.

– Na Orzycu, w sezonie praktycznie każdego dnia, a zwłaszcza w weekendy organizowane są liczne spływy kajakowe. Obserwuję, że cieszą się coraz większym powodzeniem wśród miłośników kajakarstwa i przyrody. W naszej gminie można również bardzo aktywnie spędzić czas korzystając z usług stadniny koni, działa ona w szerokim zakresie, począwszy od zajęć dla najmłodszych, skończywszy na wycieczkach terenowych, skokach przez przeszkody, również działaniach rehabilitacyjnych – zachwala wójt.

Krasnosieleckie korzenie Warner Bros

– Na pewno bardzo ciekawą informacją, u nas dobrze znaną, ale dla wielu Polaków z pewnością mogącą być zaskoczeniem, że to stąd wywodzą się czterej sławni bracia, założyciele wytwórni filmowej Warner Bros – mówi wójt.

Chodzi o czterech braci Warnerów: Alberta, Sama i Harry’ego (urodzonych jeszcze w Krasnosielcu) i Jacka – urodzonego już na emigracji, w Kanadzie. A ściślej, o czterech braci... Wonsalów: Aarona, Szmula, Hirsza i Itzhaka. Bo tak pierwotnie nazywali się żydowscy mieszkańcy Krasnosielca, którzy wyemigrowali stąd w końcówce XIX wieku za „wielką wodę”. Tam najpierw kupili projektor filmowy i zajęli się prowadzeniem kina, by – szybko rozwijając biznes – zająć się produkcją filmów i w końcu założyć legendarną dziś wytwórnię Warner Bros.

Już dawno temu przestała ona być firmą rodzinną, z familią Warnerów (Wonsalów) nie ma już nic, poza historią, wspólnego. Historię tę jednak gmina Krasnosielc ma zamiar nadal wykorzystywać.

– Wytwórnia Warner Bros w 2023 roku będzie obchodziła stulecie istnienia, chcielibyśmy upamiętnić ten fakt, budując w naszym parku jakąś tematyczną ławeczkę, stawiając tablice pamiątkowe, tak żeby ta informacja dotycząca tych czterech sławnych braci rozeszła się jak najszerszym kręgiem – zapowiada wójt gminy Krasnosielc.

A my możemy zdradzić, że ławeczka będzie atrakcją przede wszystkim dla dzieci. Zasiądzie na niej bowiem jedna z nieśmiertelnych postaci z kreskówek Warner Bros.

Historia i przyszłość

Powstanie Krasnosielca datuje się na XIV wiek, jednak największy okres wzrostu, rozkwitu przypada na lata panowania rodu Krasińskich, którzy byli właścicielami przez wiele lat majątku Krasnosielca.

– Kiedyś Krasnosielc określano mianem Sielc czy Siedlec, Szedlec. Obecna nazwa wiąże się oczywiście z rodem Krasińskich. To Krasińscy właśnie ufundowali w XVIII wieku kościół murowany, który jest do dziś wykorzystywany. A jako ciekawostkę mogę dodać, że pierwotny kościół drewniany, który był w Krasnosielcu, został przeniesiony do miejscowości Drążdżewo, a stamtąd do skansenu w Sierpcu. Tam ten piękny drewniany kościół można podziwiać, często bywa on też wykorzystywany do nagrywania filmów. Tak więc to kolejny związek naszego Krasnosielca z kinematografią – śmieje się wójt.

– Od wielu lat bardzo intensywnie pozyskujemy środki zewnętrzne i staramy się inwestować. W ostatnich dwóch latach szczególny nacisk kładliśmy, a w następnym będziemy to kontynuować, na przebudowę dróg gminnych. Dzięki środkom zewnętrznym uda nam się przebudować odcinki o łącznej długości prawie 20 kilometrów. Współpracujemy też oczywiście z zarządem powiatu, z województwem, z marszałkiem. Pozyskujemy środki na inwestycje sportowe, na inwestycje społeczne. Naszym ambitnym planem na lata 2023 i 2024 jest budowa kompleksu sportowo-turystycznego nad rzeką Orzyc w Krasnosielcu, a także budowa nowego, nowoczesnego ośrodka zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na makowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto