Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich wybrany. Jakie będzie miał zadania?

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Archiwum Nasze Miasto
Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich został wybrany. Osoba ta uzupełni istniejącą sieć rzeczników w stołecznych szkołach. Do jego zadań będzie należeć przede wszystkich informowanie o prawach, jakie przysługują uczniom oraz rekomendowanie w jaki sposób postąpić w przypadku ich naruszania, a także w sytuacji przejawów dyskryminacji.

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich został wybrany. Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska poinformowała, że konkurs na to stanowisko wygrał Damian Jaworek, który od 12 grudnia rozpocznie pracę na rzecz całej społeczności szkolnej.

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich wybrany. Jakie będzie ...

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich wybrany

- Bardzo się cieszę, że Miasto Stołeczne Warszawa jako jedno z nielicznych w Polsce wybrało rzecznika praw uczniowskich. To historyczna chwila. Co ważne, w prawie oświatowym nie ma obowiązku powoływania osoby na tym stanowisku na poziomie samorządów terytorialnych, ale jesteśmy przekonani, że to słuszna decyzja. W obliczu licznych zagrożeń i problemów polskiej oświaty, zależy nam na budowaniu przyjaznej i otwartej szkoły – powiedziała Renata Kaznowska.

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich odpowiedzialny będzie za:

  • wspierania działań podejmowanych na rzecz warszawskich uczniów, informowanie uczniów o przysługujących im prawach,
  • organizowanie spotkań, debat, warsztatów o charakterze informacyjnym, w tym we współpracy z biurami Urzędu m.st. Warszawy,
  • promowanie postaw demokratycznych, partycypacji społecznej, zasad równości, przeciwdziałania dyskryminacji, wskazywanie ścieżek postępowania w przypadkach naruszania praw uczniowskich oraz przejawów dyskryminacji, w tym inicjowanie opracowania analiz prawnych,
  • współpraca z władzami szkół i placówek oświatowych, w tym wsparcie przy opracowywaniu zapisów w statutach szkolnych chroniących prawa ucznia, w tym we współpracy z wydziałami oświaty w dzielnicach, współpraca z Młodzieżową Radą m.st. Warszawy, dzielnicowymi radami młodzieżowymi oraz samorządami szkolnymi

.

Nabór na to stanowisko został przeprowadzony w drodze otwartego konkursu, ogłoszonego z końcem sierpnia tego roku. Miasto otrzymało 16 zgłoszeń.

Miasto postawiło konkretne wymagania kandydatom. Chodziło o: wykształcenie wyższe, min.3-letni staż pracy, powyżej 2-letnie doświadczenie zawodowe z zakresu oświaty, administracji publicznej lub realizacji projektów edukacyjnych.

Przypomnijmy, że ponad 70 proc. stołecznych uczniów, którzy wzięli udział w badaniu Młodzieżowej Rady Warszawy wyraźnie wskazało, że potrzebne jest powołanie miejskiego rzecznika praw ucznia.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto