Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie ruszyło wielkie koszenie trawników. W tym roku miesiąc wcześniej niż zazwyczaj

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Od 15 kwietnia Zarząd Zieleni w Warszawie rozpoczyna koszenie trawników przyulicznych
Od 15 kwietnia Zarząd Zieleni w Warszawie rozpoczyna koszenie trawników przyulicznych Paweł Relikowski
W poniedziałek, 15 kwietnia, stołeczny Zarząd Zieleni rozpoczął koszenie trawników przyulicznych. W tym roku urzędnicy podjęli działania miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Jak tłumaczą, pierwsze koszenie uzależnione jest od bieżących warunków pogodowych i dostosowane do poziomu wzrostu roślin i okresu wegetacji. W tym roku można zaobserwować przyspieszenie wegetacji o miesiąc - trawy są po pierwszym silnym przyroście i wymagają skrócenia. Szczegóły poniżej.

Z powodu wysokich temperatur przyroda wcześniej obudziła się do życia. Traszki zwyczajne rozpoczęły wędrówki do zbiorników wodnych już w lutym. W stawach warszawskich parków możemy właśnie obserwować gody ciepłolubnych ropuch zielonych. Wiele gatunków ptaków ma już podloty. Również rośliny przyspieszyły wegetację. W runie parkowym powoli przekwitają geofity, na lipach możemy obserwować młode liście i kwitną już lilaki, popularnie zwane bzami. Wegetacja przyspieszyła o cały miesiąc, dlatego w tym roku wcześniej rozpoczynamy zabiegi pielęgnacyjne związane z koszeniem trawników - poinformował stołeczny Zarząd Zieleni

Jak wytłumaczyli urzędnicy, obecnie trawy są po pierwszym silnym przyroście i wymagają skrócenia. Ze względu na dużą powierzchnię trawników koszenie trwa kilka tygodni i w pierwszej kolejności prace zlecane są w miejscach, gdzie trawy są najwyższe. - W wielu miejscach nie kosimy pod drzewami, od kilku lat zastępujemy trawniki przyuliczne rabatami z krzewów i bylin. Powierzchnia koszenia trawników jest więc ograniczana do minimum - podkreślono.

Bezwzględnie koszenie należy wykonać na trawnikach nowo założonych, zarówno w ubiegłym jak i tym roku - zabieg ten pozwoli na rozkrzewienie traw, gęsta darń kumuluje wodę oraz zmniejsza transpirację. Zaniechanie koszenia nowych trawników osłabi rośliny i spowoduje wyparcie ich przez rośliny dwuliścienne, co w tym przypadku jest efektem niepożądanym. Koszone będą również polany rekreacyjne w parkach oraz trawniki zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie rabat kwiatowych, tak aby uwydatnić ich walory ozdobne.

Ograniczanie koszenia trawników

Kilka lat temu Zarząd Zieleni ograniczył koszenie trawników z 5 do 3 razy w roku i stosuje zróżnicowane reżimy koszenia. Częściej koszone są trawniki reprezentacyjne, nawet do 10 razy w sezonie – np. gazonowe, wokół rabat kwiatowych lub tam, gdzie występują systemy nawadniające. Z kolei w parkach częściej koszone będą polany, z których rekreacyjnie korzystają mieszkańcy. Częściej będą też koszone powierzchnie, gdzie doszło do spontanicznego wzrostu jęczmienia płonnego. Urzędnicy będą się starać ograniczyć kwitnienie tej rośliny, ponieważ jej kłosy wbijają się w części ciała zwierząt doprowadzając do owrzodzeń. Trawniki nowo założone koszone są w miarę potrzeb, z uwzględnieniem warunków pogodowych.

Trzykrotnie koszone są trawniki przyuliczne - miejsca o dużym natężeniu ruchu. Jest to konieczny zabieg nie tylko ogrodniczy, lecz również sanitarny (w wysokiej trawie zalegają śmieci, które trudno jest usunąć, są też utrudnieniem np. dla właścicieli psów, którzy mają obowiązek sprzątać po swoich pupilach).

Raz w roku koszone są tzw. łąki miejskie, gdzie pozwalamy na naturalną sukcesję, którą kontrolujemy w reżimie koszenia charakterystycznego dla łąk dwu- lub jednokośnych. Dwa razy lub raz kosimy łąki i ostoje przyrody w parkach i na skwerach w zależności od potrzeb przyrodniczych siedliska - przekazali urzędnicy

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto