Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzewnie. Nowa pracownia i świeżo wyremontowana sala gimnastyczna w szkole podstawowej. Uroczyste otwarcie odbyło się 22.11.2019 [ZDJĘCIA]

Renata Jasińska
Renata Jasińska
Szkołę Podstawową w Rzewniu odwiedził marszałek Adam Struzik
Szkołę Podstawową w Rzewniu odwiedził marszałek Adam Struzik Renata Jasińska
Rzewnie. Marszałek przyjechał na uroczyste otwarcie nowej pracowni językowej i zaplecza sportowego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzewniu zyskali nowoczesną salę językową wyposażoną w 21 stanowisk komputerowych. Kupione zostały też biurka i krzesła oraz zmodernizowano sieć LAN. Ponadto w szkole wyremontowana została sala gimnastyczna wraz z całym zapleczem sportowym. To wszystko było możliwe dzięki wsparciu z budżetu Mazowsza w wysokości 161 tys. zł.

W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, starosta Zbigniew Deptuła, wójt gminy Wiesław Chrzanowski, członek zarządu powiatu, Sławomir Chrzanowski.

Gminom wiejskim jest najtrudniej się rozwijać, a takich gmin w województwie mazowieckim mamy 227, dlatego chcemy wam pomagać

- mówił marszałek Adam Struzik.

Po przecięciu wstęgi marszałek wraz z gośćmi zwiedzili szkołę w Rzewniu.
Uroczystość była okazją do przedstawienia historii szkoły w Rzewniu. Mówiła o niej dyrektor Małgorzata Ayoush.

Najpierw drewniana, potem murowana

Szkoła w Rzewniu powstała około 1890 r. Pierwszy, drewniany budynek zbudowano z funduszy ludności Rzewnia i sąsiednich wsi. Początkowo działały w niej cztery oddziały. Do południa uczono się po rosyjsku, po południu po polsku. Po I wojnie światowej szkoła została przebudowana. Ilość dzieci była ogromna, gdyż w okolicy nie było tego typu szkół. We wrześniu 1939 r. w budynku szkolnym Niemcy założyli posterunek żandarmerii. Przez okres okupacji niemieckiej miejsce to było kaźnią i męczarnią tutejszej ludności. Budynek ten został zniszczony w czasie działań wojennych. We wsi nie było żadnego „kącika”, w którym mogłyby uczyć się dzieci. W 1948 r. wieś otrzymała 2 baraki, gdzie zorganizowano 7-klasową szkołę.

W starym budynku dzieci uczyły się do 1957 roku. Nowy, obecny budynek wzniesiono w 1956 r. Dnia 1 września 1957 roku 157 uczniów rozpoczęło edukację w nowym gmachu szkolnym.
W okresie II wojny światowej na terenie Gminy Rzewnie było około 260 zaprzysiężonych żołnierzy Armii Krajowej, którzy aktywnie działali w akcji wyzwoleńczej. W celu przybliżenia uczniom bohaterów AK i wkładu tej najliczniejszej i najsilniejszej organizacji wojskowej w wyzwolenie kraju, szkoła postanowiła przyjąć za patrona Armię Krajową.

Po nawiązaniu kontaktu i współpracy z Kołem Środowiskowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Różanie, szkoła zwróciła się z prośbą do Fundacji Teresy i Zdzisława Knoblów o wykonanie sztandaru dla szkoły. Fundacja w ramach programu „1000 SZKÓŁ AK” ufundowała piękny sztandar. 3 maja 1996 r. szkole podstawowej w Rzewniu nadano imię Armii Krajowej oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą tą uroczystość.

Dziś nasza szkoła zmienia się dzięki działaniom wójta i środkom z Urzędu Marszałkowskiego. Chcemy, aby nasze dzieci nie czuły dyskomfortu z tego powodu, że mieszkają daleko od dużych ośrodków. Staramy się stwarzać jak najlepsze warunki nauki

- mówiła dyrektor.

Zobacz inne materiały

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na makowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto