Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze wypady rowerowe za miasto . O czym warto pamiętać

Materiał Partnera Zewnętrznego
Wiosna to czas, kiedy chętniej wychodzimy z domu i poddajemy się różnym aktywnościom fizycznym. Jedną z najpopularniejszych rozrywek jest jazda na rowerze, głównie ze względu na fakt, że mogą z niej korzystać wszyscy niezależnie od wieku. Wycieczki na dwóch kołach, to świetna zabawa, ale również sposób na relaks i przyjemne spalenie zbędnych kalorii. O czym warto pamiętać wybierając się na dłuższą wyprawę?

Rower
Tak jak do najbliższego spożywczego nie potrzebujesz najlepszej klasy sprzętu, tak przy dłuższych wycieczkach należy zwrócić na niego szczególną uwagę. Przede wszystkim, na początku należy zadać sobie pytanie, w jakich celach będziemy używać naszego roweru i gdzie się nim poruszać. Jeśli tak jak w tym przypadku, szukasz sprzętu, którym dojedziesz zarówno do pracy, jak i wybierzesz się na wycieczkę z rodziną – zdecydowanie wybierz rodzaj miejski.

Takim dwukołowcem będziesz swobodnie poruszać się po ulicach i chodnikach, ale również po terenach parkowych czy zazielenionych. Jest podobny do roweru trekkingowego, ale tutaj priorytetem jest wygoda. Rower taki ma pełną osłonę łańcucha (turystyczny zazwyczaj tylko od góry), błotniki, bagażnik, oraz bardzo szerokie i bardzo wygodne siodełko na sprężynach. W takim jednośladzie koła również są stosunkowo duże, opony cienkie, ale bieżnik dostosowany jest do nawierzchni twardej - asfalt, kostka, beton, to jego żywioł.

Z rowerami tego typu wiąże się jeszcze jedna zaleta - design. Rower miejski to już od dłuższego czasu nie tylko praktyczne urządzenie, ale też część stylu, szyku i glamour'u. Tutaj, poza wygodą, spotkamy się z ogromem przeróżnych stylizacji, kolorów, kształtów i nietuzinkowych wzorów.

My znaleźliśmy model, który łączy ze sobą wszystko – solidne wykonanie, wygodę i modny design. Mowa o rowerze Maxim Stromsholm, który jest skonstruowany tak, aby można było jechać w komfortowej pozycji siedzącej, wyprostowanej. Istotnym elementem tego roweru miejskiego jest oświetlenie, bardzo wygodne, miękkie siodełko, błotniki, nóżka, osłona na łańcuch, duży tylni bagażnik oraz możliwość zamontowania koszyka z przodu lub z tyłu. Ten model posiada elementy stalowe, dzięki czemu posłuży Ci dłużej niż na jeden sezon.

Kask
Jeśli już masz rower, nie powinieneś zapominać o bezpieczeństwie. Zwłaszcza za miastem, gdzie często na drogach brakuje miejskich chodników, dobrego oświetlenia, a pobocza są wyboiste jesteś narażony na niebezpieczeństwo. Zachęcamy do zakupu całości ekwipunku, czyli ochraniaczy na kolana i łokcie, ale jeśli nie chcesz „opancerzać się” całkowicie, koniecznie zaopatrz się chociażby w kask. Przy kasku miejskim zwróć uwagę na takie elementy jak odblaskowe kolory (zapewnią dodatkową widoczność), komfort, wentylację, lekkość oraz budowę zabezpieczającą przed wypadkami. Tym razem również postanowiliśmy Ci ułatwić zadanie i zaproponować model, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby i jednocześnie nie zrobi „dziury” w kieszeni.
Kask rowerowy IQ Rider przekonał nas przede wszystkim swoją specyfikacją. Posiada on bowiem aż 19 otworów zapewniające bardzo dobrą wentylację (co jest szczególnie ważne w cieplejsze dni), miękką,antybakteryjną wyściółkę zaprojektowaną tak, by pochłaniała i odprowadzała na zewnątrz pot z czoła, a także perfekcyjną aerodynamiczność, dzięki specjalnie dobranemu kształtowi. Co więcej, ten model posiada system dopasowania kasku do głowy - obwód można zmieniać jedną ręką, kręcąc małym kółeczkiem z tyłu kasku, dzięki czemu może go używać kilka osób z rodziny. Kask jest też ultralekki – waży jedynie 240 gramów.

Ubiór
Strój jest bardzo ważny elementem wyposażenia kolarza i powinien spełniać kilka ważnych cech, by ułatwić jazdę i sprawić, by była ona jeszcze bardziej komfortowa – zwłaszcza, kiedy do pokonania jest trochę więcej kilometrów niż zazwyczaj. Na początek nie musisz kompletować całej garderoby, możesz zaopatrzyć się w najważniejsze elementy – koszulkę oraz spodnie. powinny być opięte, ale nie mogą uwierać kolarza. Dobrze sprawdzą się ubrania wykonane z nowoczesnych, „oddychających” materiałów, które chronią też przed przewianiem (np. z warstwą windstopper). Nie bez znaczenia są też kolory stroju rowerowego. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, ubranie powinno być w jasnych barwach lub zawierać elementy odblaskowe.

Spodenki do jazdy na rowerze powinny być obcisłe (najlepiej z materiału z lycrą, która dobrze się rozciąga i dopasowuje do sylwetki). Profesjonalne lub półprofesjonalne spodenki do jazdy na rowerze wyposażone będą we wkładkę (najlepiej antybakteryjną) chroniącą przed otarciami, tak jak na przykład spodnie Brugi 4KAF. Zostały one wykonane z elastycznego i bardzo dobrze oddychającego materiału. Ponadto tkanina, z której zostały uszyte jest bardzo elastyczna i zawiera płaskie szwy (nie będą uwierały i powodowały otarć). Wkładka w kroku z pewnością zwiększy też komfort jazdy i umożliwi wygodne prowadzenie roweru przez długie dystanse. Ten model posiada także odblaskowe nadruki.

Gotowy do jazdy? W drogę!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto