Internetowe Konto Pacjenta zawiera wiele informacji na temat profilaktyki

Materiał informacyjny
Logując się na Internetowe Konto Pacjenta można przede wszystkim otrzymać e-receptę, a także zyskać wgląd w swoją historię leczenia. Ale warto też korzystać z informacji, które są publikowane na portalu pacjent.gov.pl, m.in. o szeroko rozumianej profilaktyce. Tutaj można znaleźć wykaz refundowanych programów badań przesiewowych oraz rady, jak z nich skorzystać.

Internetowe Konto Pacjenta, bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dostępna na pacjent.gov.pl, to rodzaj bramy do cyfrowych usług w ochronie zdrowia. Z IKP można korzystać w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub smartfonie z dostępem do Internetu. Wystarczy zalogować się na swoje konto, co najprościej zrobić za pomocą profilu zaufanego.

Długa jest lista korzyści, jakie zyskujemy dzięki IKP, m.in mamy wgląd w historię leczenia, wystawionych e-recept, e-skierowań oraz wykonanych procedur medycznych. To tu zapisują się wszystkie wizyty lekarskie oraz hospitalizacje, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto wiedzieć, że IKP każdego dorosłego obywatela naszego kraju istnieje niezależnie od tego, czy z niego korzysta, czy też nie. Logując się zyskuje jednak dostęp do swoich danych.

Od 8 stycznia przyszłego roku wszystkie recepty będą wystawiane w formie elektronicznej, a pacjent będzie mógł otrzymać swoją e-receptę SMS-em na telefon lub w wiadomości e-mail. Będzie mógł też pobrać ją bezpośrednio ze swojego IKP. Jak pokazują statystyki już dziś zarówno lekarze, jak i pacjenci przekonują się do cyfrowych rozwiązań. W woj. mazowieckim w systemie jest już prawie 13 tys. lekarzy, którzy dotychczas wystawili prawie 8 milionów e-recept, a z tych skorzystało ponad 1,5 mln pacjentów. Do swoich kont IKP w całej Polsce zalogowało się już w sumie ponad 650 tys. pacjentów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Profilaktyka ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia. Zapobiegać chorobom możemy zarówno poprzez sposób, w jaki żyjemy, jak i poddawanie się badaniom przesiewowym, które pozwolą wykryć groźne schorzenia na możliwie najwcześniejszym etapie, kiedy wciąż pozostają duże szanse wyleczenia i zredukowania ryzyka powikłań.
- odpowiednia profilaktyka zdrowotna ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia ponieważ wspiera nas w prawidłowym rozwoju, i codziennym zdrowym trybie życia. Dzięki profilaktycznym badaniom możemy wykryć wiele schorzeń na ich wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu, dużo łatwiej i szybciej udaje się je zwalczyć. Skuteczna profilaktyka jest też dużo tańsza dla pacjenta niż późniejsze leczenie, dlatego zachęcam wszystkich do regularnych badań oraz prowadzenia zdrowego trybu życia – mówi lek. med. Adam Chustecki, dyrektor SPG ZOZ w Nadarzynie.

Zdrowy styl życia ma znaczenie. Wiele z naszych codziennych zachowań wpływa bowiem na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby. Należą do nich:
- dieta, zbilansowana pod względem liczby kalorii oraz składników odżywczych, takich jak węglowodany, białko, tłuszcz, mikro- i makroelementy, urozmaicona i odpowiednia dla danej płci, danego wieku, charakteru pracy i ogólnego stanu zdrowia - wskazówki dla zdrowych osób znajdziesz w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej
- ruch, stosowny do wieku, stanu zdrowia, sylwetki, stylu życia
- wykształcenie w sobie umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, w tym wypracowanie sposobu na zachowanie równowagi psychicznej
- poddawanie się okresowym kontrolom lekarskim, profilaktycznym badaniom oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich podczas choroby i rekonwalescencji.

Badania profilaktyczne przede wszystkim
Nieodzownym elementem zachowania zdrowia są też regularne badania. O tym, jak duże mają znaczenie świadczy fakt, że gdyby wszyscy poddawali się zalecanej przesiewowej kolonoskopii, prawie nie istniałby zaawansowany rak jelita grubego; gdyby wszystkie kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne, prawie nie byłoby przypadków zaawansowanego raka szyjki macicy. Warto pamiętać, że choroba może rozwijać się podstępnie, np. raka szyjki macicy powstaje powoli, z pojedynczych komórek, z obecności których kobieta nawet przez szereg lat może sobie nie zdawać sprawy, ponieważ nie odczuwa żadnych dolegliwości. Takie komórki można natomiast wykryć pod mikroskopem, badając wymaz z szyjki macicy pobrany w trakcie cytologii. W razie znalezienia nieprawidłowych komórek wdraża się leczenie, które zatrzymuje powstawanie nowotworu na bardzo wczesnym etapie. Skuteczność regularnych badań cytologicznych w postaci zmniejszenia liczby zgonów z powodu raka szyjki macicy pokazuje przykład Finlandii. Po pewnym czasie od wdrożenia powszechnych badań cytologicznych, którym poddawała się zdecydowana większość Finek, liczba zgonów z powodu raka szyjki macicy spadła o 80 procent.

Dlatego na stronie pacjent.gov.pl można znaleźć programy profilaktyczne, w których warto wziąć udział. Ich lista już dzisiaj jest dość długa. Wchodząc na pacjent.gov.pl zyskujemy informacje na temat profilaktyki m.in.: raka szyjki macicy, raka piersi, nowotworów głowy i szyi, nowotworów skóry, programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP), programu badań prenatalnych i wielu innych. A jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia lista opublikowanych na portalu programów profilaktycznych będzie sukcesywnie rozszerzana. Każdy z opisów zawiera szczegółowe, ale w przystępny sposób podane informacje o tym, do kogo są skierowane programy oraz instrukcję jak z nich skorzystać.

Dlaczego warto korzystać z IKP:
- odbierzesz i zrealizujesz e-recepty: od lekarza — nawet bez konieczności wizyty, jeśli potrzebujesz dalszego leczenia;
- od pielęgniarki lub położnej — zarówno po wizycie, jak i po konsultacji telemedycznej (na odległość),
- wykupisz każdy lek z e-recepty w dowolnej aptece bez utraty refundacji,
- sprawdzisz i pobierzesz otrzymane e-skierowania
- otrzymasz powiadomienia o wystawionych e-receptach i kody do ich realizacji — mailem lub SMS-em,
- sprawdzisz historię swoich wizyt lekarskich, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia
- w każdej chwili sprawdzisz zaleconą dawkę leków,
- zyskasz dostęp do informacji o programach profilaktycznych
- zyskasz dostęp do listy uzdrowisk, opisu ich usług oraz informacji o cenach i wolnych terminach

Logowanie do IKP jest proste

Do zalogowania się na IKP konieczne jest założenie „profilu zaufanego”, co nie wymaga przechodzenia długotrwałych procedur ani przygotowania stosu dokumentów.
1. Profil zaufany można założyć za pośrednictwem internetowego konta bankowego. Obecnie taką możliwość daje 10 banków. Ich listę znajdziemy na stronie pz.gov.pl. Należy zalogować się na swoje internetowe konto bankowe, następnie wejść w odpowiednią zakładkę (w wielu bankach to „Pasaż”), gdzie wybieramy opcję „Profil zaufany”. Jeszcze tylko weryfikacja kodem SMS i to właściwie tyle, możemy w pełni korzystać z IKP oraz innych możliwości, które daje profil zaufany.
2. Druga opcja to możliwość założenia profilu zaufanego osobiście w punkcie potwierdzającym. Wniosek składamy przez stronę pz.gov.pl, gdzie w prawym górnym rogu wybieramy zakładkę "zarejestruj się". Wypełniamy formularz online. SMS-em otrzymamy kod potwierdzający, który należy wpisać na stronie. Wyświetli się nam komunikat, który potwierdzi, że wniosek został pomyślnie złożony. Następnie pojawia się: "Wyświetl listę punktów potwierdzających".
W sytuacji, gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego, pozostaje nam potwierdzenie tożsamości osobiście w punkcie, którym najczęściej jest urząd albo bank. Ich listę można znaleźć na stronie pz.gov.pl. Jest ona dość długa, dlatego każdy powinien znaleźć jeden z nich blisko swojego miejsca zamieszkania.
Założenie profilu jest bezpłatne. Jest on ważny trzy lata. Przed upływem tego terminu, na wskazany przy rejestracji adres e-mail otrzymamy przypomnienie o konieczności przedłużenia ważności Profilu. Wystarczy, że zalogujemy się na stronie pz.gov.pl i przedłużymy jego ważność przez internet.

Dzięki IKP możesz udzielić wybranej osobie dostępu do danych medycznych: https://www.youtube.com/watch?v=PHsFsXWhHlc

Sprawdź jak otrzymać e-receptę sms-em lub e-mailem: https://www.youtube.com/watch?v=6Vln9eDv5gs

Więcej na pacjent.gov.pl

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3